Csillagmesék

Csillagmesék

Az októberi Nap

2024. október 31. - Soponyai György

Októberben 25-ször sikerült megörökítenem a napciklus csúcsát lassan elhagyó napkorong változásait.

Tovább

A Szív-köd közepe

IC 1805

A Cassiopeia csillagképben, a Földtől mintegy 7500 fényév távolságban található egy hatalmas emissziós köd, amely különleges, szív alakú szerkezettel rendelkezik. Sajnos nem fér bele a távcsövem látómezejébe a teljes köd (már elkezdtem dolgozni egy mozaikfotón, de ez jó hosszú folyamat lesz), de a…

Tovább

A Sarló-köd

NGC 6888

Tegnap éjjel lehetőségem nyílt megörökíteni a Sarló-köd (NGC 6888) nevű diffúz ködöt a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Hogy miért ez a neve? Természetesen azért, mert sarló alakúnak látjuk. 4600 fényévre található tőlünk, átmérője 12.5 fényév. A középpontjában található fényes csillag, a WR136 egy…

Tovább

Az Orion-köd

M42

Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), az őszi és téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Az Orion csillagképben található diffúz köd könnyen megfigyelhető akár szabad szemmel is, különösen tiszta, sötét égbolt alatt. Az M42 egy hatalmas csillagközi felhő, amely…

Tovább

A Rák-köd

M1

A Rák-köd (Messier 1, M1) egy szupernóva-maradvány a Taurus (Bika) csillagképben. A körülbelül 6.500 fényév távolságban található köd egy 8-12 naptömegű csillag robbanásának eredménye, amelyet kínai csillagászok figyeltek meg 1054. július 4-én. A Rák-köd átmérője körülbelül 13 fényév, és…

Tovább

A Majomfej-köd

SH2-252

Folytassuk kalandozásainkat a Sharpless-katalógus látványos emissziós ködjei között. Az Orion és Gemini csillagképek határán található az SH2-252, ez a szép HII-régió, melyet Majomfej-ködnek is neveznek. A legtöbb HII-régióhoz hasonlóan itt is egy fiatal, kék óriáscsillag (a ködben látható…

Tovább

Tulipán-köd

SH2-101

A Tulipán-köd (SH2-101) egy emissziós köd a Hattyú (Cygnus) csillagképben körülbelül 6000 fényévre a Földtől. Az égi tulipán csillagközi porban és ionizált gázokban gazdag, és dinamikus csillagkeletkezési folyamatoknak ad otthont. A jobb felső sarok legfényesebb csillaga valójában egy kettős…

Tovább

ISS átvonulás 2024.10.07.

2024. október 7-én délelőtt sikeresen örökítettem meg a Nemzetközi Űrállomás átvonulását a Napkorong előtt Üllőről. A 0.96 másodperc hosszú esemény során az űrállomás 765 kilométer távolsára volt tőlem. Ha összevetjük ezt a képet a másfél hónappal ezelőtti átvonulás fotójával , láthatjuk, hogy…

Tovább

A Delfin/Garnéla-köd

SH2-188

Ezt a Cassiopeia csillagképben található planetáris ködöt egyesek Delfin-ködnek, mások Garnéla-ködnek nevezik - ki mit lát bele. Szerintem ez inkább egy 700 fényév távolságban víz fölé ugró delfin. A ködöt 1959-ben katalogizálták SH2-188 néven. Eleinte szupernóva maradványnak gondolták az elnyúlt,…

Tovább
süti beállítások módosítása