Csillagmesék

Csillagmesék

Az Uránusz és holdjai

2024. augusztus 30. - Soponyai György

    Az Uránusz naprendszerünk hetedik bolygója. 1781-ben  fedezte fel William Herschel, minden idők egyik legnagyobb megfigyelő csillagásza. Bár kristálytiszta, fényszennyezéstől mentes égen szabadszemmel is megpillantható (ha tudja az ember, hogy pontosan hol keresse), mégis inkább binokulárral…

Tovább

Perseus ikerhalmaz

A Perseus csillagkép legszebb objektuma két, egymáshoz látszólag közeli nyílthalmaz, az NGC 869 és az NGC 884. Tiszta, fényszennyezéstől mentes ég alatt szabadszemmel is látszik, így már az ókori görögök is ismerték. A halmazok nagyon fiatalok, 5-10 millió évvel ezelőtt alakultak ki. Bár többnek…

Tovább

ISS-átvonulás

  Az érdi TESCO parkolójából nézve 2024.08.26-án hétfő reggel háromnegyed nyolc után a Nemzetközi Úrállomás elhaladt a Nap előtt. Nem voltak ideálisak az észlelési körülmények: a Nap még csak 18 fok magasan állt, így az űrállomás is jelentős, több mint 1100 kilométer távolságból látszódott. Egyszer…

Tovább

NGC 457, Bagoly-halmaz

Az NGC 457, vagy másnéven Bagoly-halmaz a Cassiopeia csillagképben található. Azért kapta ezt a nevet, mert némi fantáziával bele lehet képzelni egy bagoly formáját. Binokulárral nézve az északi féltekéről megfigyelhető egyik legszebb nyílthalmaz. Körülbelül 9000 fényév távolságra van tőlünk,…

Tovább
süti beállítások módosítása