Csillagmesék

Csillagmesék

Az Észak-Amerika-köd

NGC 7000

2024. szeptember 18. - Soponyai György

Az Észak-Amerika-köd (NGC 7000) egy lenyűgöző, nagy méretű emissziós köd a Hattyú csillagképben. Körvonalai az észak-amerikai kontinensre emlékeztetnek. Körülbelül 2600 fényévre helyezkedik el tőlünk. A közelben található a Deneb, a Hattyú legfényeseb csillaga, amelynek sugárzása gerjeszti a ködben…

Tovább

A Sarló-köd

Tegnap éjjel hosszú idő után végre elvonult a felhőzet, így lehetőség nyílt megörökíteni (NGC 6888) nevű diffúz ködöt a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Hogy miért ez a neve? Természetesen azért, mert sarló alakúnak látjuk. 4600 fényévre található tőlünk, átmérője 12.5 fényév. A középpontjában…

Tovább

A Keleti Fátyol-köd

NGC 6992 + NGC 6695

A Keleti Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben.Szerkezete két jól elkülönülő részre bontható, ezért az 1880-as években összeállított NGC (New General Catalogue) mélyégkatalógusban két sorszámmal is szerepel: a felső, "húr-szerű" rész az NGC 6992; az alsó rész…

Tovább

Barnard 33, Lófej-köd

Az Orion csillagképben 1500 fényév távolságban található Lófej-köd (hivatalos nevén Barnard 33) az éjszakai ég legikonikusabb sötét köde. Nevét a jellegzetes, lófejre emlékeztető alakjáról kapta, amely kitakarja a mögötte elhelyezkedő emissziós köd (IC 434) egy részét. A köd anyagában jelenleg is…

Tovább

M1, Rák-köd

A Rák-köd (Messier 1, M1) egy szupernóva-maradvány a Taurus (Bika) csillagképben. A körülbelül 6.500 fényév távolságban található köd egy 8-12 naptömegű csillag robbanásának eredménye, amelyet kínai csillagászok figyeltek meg 1054. július 4-én. A Rák-köd átmérője körülbelül 13 fényév, és…

Tovább

IC 342, a Rejtett-galaxis

A Camelopardalis (Zsiráf) csillagképben található IC 342 (Caldwell 5) galaxis mérete és távolsága alapján az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb galaxisa lehetne, ha nem a Tejútrendszer keringési síkjához nagyon közel helyezkedne el. A keringési síkban ugyanis koncentráltan vannak jelen a…

Tovább

Galaxisok az Andromedában

  Az NGC 891 egy spirálgalaxis az Androméda csillagképben, körülbelül 30 millió fényévre a Földtől. Egyike a legszebb égi objektumoknak, mivel éléről látjuk, így a por- és gázfelhők, valamint a spirálkarok látványosan elkülönülnek a galaxis vékony korongjában. Az NGC 891 szerkezete, mérete hasonló…

Tovább

NGC 6946, Tűzijáték-galaxis

Az NGC 6946 egy gyönyörű, felénk néző spirálgalaxis, amely a Cepheus és Cygnus csillagképek határán található, mintegy 22 millió fényévre a Földtől. Ezt a galaxist Tűzijáték-galaxisnak is nevezik, mivel az elmúlt száz évben tíz ismert szupernóva-robbanás történt benne. Az NGC 6946 jelentős gáz- és…

Tovább

NGC 6960, Nyugati Fátyol-köd

Az NGC 6960, más néven Nyugati Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Vékony, seprűszerű szerkezete miatt gyakran nevezik Boszorkányseprű-ködnek is. Tíz- húszezer évvel ezelőtt egy húsz naptömegű csillag robbant fel a Földtől 2400 fényév távolságban. Fényét…

Tovább

M27, Súlyzó-köd

A Messier 27 (M27), más néven Súlyzó-köd egy híres planetáris köd a Vulpecula (Kis Róka) csillagképben. Charles Messier fedezte fel 1764-ben, és a Messier-katalógus egyik legfényesebb planetáris köde. A köd 1360 fényévre található a Földtől, átmérője körülbelül 2.4 fényév. A Súlyzó-köd mintegy…

Tovább
süti beállítások módosítása