Csillagmesék

Csillagmesék

Az Ebihal-köd

IC 410, NGC 1893

2024. november 28. - Soponyai György

Az IC 410 emissziós köd mintegy 12.000 fényévre található a Földtől a Szekeres (Auriga) csillagképben. Leglátványosabb jellegzetessége a két "ebihal" (vagy még inkább "spermium" ;-) ). Ezek valójában úgynevezett Bok-globulák, vagyis ionizált gázokból és porból álló csillagbölcsők, ahol jelenleg is…

Tovább

A "Porszívó-galaxis"

M109

Az Ursa Major (Nagy Medve) csillagképben található M109 galaxis a legtávolabbi égi objektum, ami szerepel a Messier-katalógusban. Távolsága tőlünk körülbelül 70 millió fényév. Angol nyelvterületen elterjedt a Vacuum Cleaner Galaxy, vagyis "Porszívó-galaxis" -elnevezés használata, ugyanakkor a magyar…

Tovább

Rózsaszál az égen

ARP 273

Az Arp 273 -objektum két, egymással gravitációs kölcsönhatásban álló spirálgalaxist jelöl 300 millió fényévre az Andromeda csillagképben. Vagyis a fény, amit most látunk, akkor indult el, amikor MÉG nem éltek dinoszauruszok a Földön. A "rózsa feje", vagyis az UGC 1810 tömege kb. ötszöröse a "rózsa…

Tovább

A Keleti Fátyol-köd

NGC 6992 + NGC 6695

A Keleti Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben.Szerkezete két jól elkülönülő részre bontható, ezért az 1880-as években összeállított NGC (New General Catalogue) mélyégkatalógusban két sorszámmal is szerepel: a felső, "húr-szerű" rész az NGC 6992; az alsó rész…

Tovább

A Buborék-köd

NGC 7635

Az NGC 7635, más néven a Buborék-köd egy híres diffúz köd a Cassiopeia csillagképben, amely körülbelül 7,100 fényévre található a Földtől. Nevét a kör alakú, buborékszerű struktúráról kapta, amelyet a köd központi csillaga, egy forró és masszív kék csillag (tömege a Nap tömegének több, mint…

Tovább

Az Orion-köd és a Futó ember-köd

M42/M43, NGC1977

Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), az őszi és téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Az Orion csillagképben található diffúz köd könnyen megfigyelhető szabad szemmel is, különösen tiszta, sötét égbolt alatt. Az M42 egy hatalmas csillagközi felhő, amely főként…

Tovább

A Nyugati Fátyol-köd

NGC 6960

Az NGC 6960, más néven Nyugati Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Vékony, seprűszerű szerkezete miatt gyakran nevezik Boszorkányseprű-ködnek is. Tíz- húszezer évvel ezelőtt egy húsz naptömegű csillag robbant fel a Földtől 2400 fényév távolságban. Fényét…

Tovább
süti beállítások módosítása