Csillagmesék

Csillagmesék

20250318 A Seestar S50: mindenki okostávcsöve

Egy előadás az okostávcsövekről

2025. március 26. - Soponyai György

Március 18-án a Polaris Csillagvizsgálóban tartottam egy előadást a Kulin György Csillagászati Szabadegyetem keretében az okostávcsövekről.

Tovább

Az Ikerkvazár

Q0957+561

A Nagy Medve (Ursa Major) csillagképben mintegy 50 millió fényévre található meg a teljesen átlagos, nem túl látványos NGC 3079 katalógusszámú spirálgalaxis. A galaxis éle egy kereszt formájú csillagalakzat felé mutat, melynek egyik tagja nem csillag, hanem egy 8.7 milliárd fényév távolságban lévő…

Tovább

A Tükör-galaxis

M100

Charles Messier mélyégkatalógusának századik eleme a Bereniké Haja (Coma Berenices) csillagképben található Tükör-galaxis. Az M100 a Virgo-galaxishalmaz egyik legnagyobb és legfényesebb tagja, amely nagyon markáns, látványos spirálkarokkal rendelkezik. Szerkezete átmenetet képez a "normál" és a…

Tovább

Egy gömbhalmaz és egy sötét köd

M9, Barnard 64

Tegnap hajnalban az Ophiuchus (Kígyótartó) csillagképben található M 9 gömbhalmazt örökítettem meg. A negyedmillió csillagból álló, 90 fényév átmérőjű halmaz távolsága tőlünk körülbelül 25.800 fényév. Érdekes egybeesés hogy a Messier 9 látszólag közvetlenül egy sötét porköd, a Barnard 64 mellett…

Tovább

A Bagoly-köd

M 97

Charles Messier katalógusának 97. eleme, a Bagoly-köd egy planetáris köd a Nagy Medve (Ursa Major) csillagképben. Körülbelül 6000 évvel ezelőtt alakult ki a közepén látható 16 magnitúdós csillag anyagkidobódásából. A központi csillag életének vége felé jár, a robbanás során anyagának negyedét…

Tovább

Az Orion-köd környékének porfelhői

M42/M43, NGC1977

Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), a téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Átmérője körülbelül 24 fényév, de a benne található anyag tömege meglepően kicsi, csupán néhány ezer naptömeg.A képen látható irányba beforgatva a ködösség szerintem hasonlít egy…

Tovább

A Sombrero-galaxis

M 104

A Messier-katalógus 104. tagja az igen egyedi, látványos megjelenésű Sombrero-galaxis a Szűz (Virgo) csillagképben. A spirálgalaxis távolsága 31 millió fényév, átmérője körülbelül 82.000 fényév, vagyis valamivel kisebb, mint a mi Tejútrendszerünk.A közel éléről látszó M104 két fő jellegzetessége a…

Tovább
süti beállítások módosítása