Csillagmesék

Csillagmesék

A Lélek-köd

IC 1848

2025. január 30. - Soponyai György

A Lélek-köd egy hatalmas emissziós köd a Cassiopeia csillagképben. Tényleg hatalmas! Másfél fok területet foglal el az égen, vagyis a Telihold háromszor is elférne előtte egymás mellett. A körülbelül 100 fényév átmérőjű köd távolsága a Földtől mintegy 6500 fényév. A nevét alakjáról kapta, ami sokak…

Tovább

A Nap 2024-ben, ahogy én láttam

Két évvel ezelőtt elkezdtem egy hosszú távú projektet: szeretnék nyomon követni egy teljes napciklust, és megörökíteni a napfoltok elhelyezkedésének változását. 2034-ben készülök el a munkával, akkor készül majd egy hosszú elemző videó. Remélem...  Tavaly 228-szor sikerült értékelhető felvételt…

Tovább

A Szélkerék-galaxis

M101

A Messier 101 egy felénk néző spirálgalaxis a Nagy Medve (Ursa Major) csillagképben 24 millió fényév távolságra. Mint azt a képen láthatjuk, a galaxis alakja aszimmetrikus, az egyik spirálkarja eléggé elüt a többitől. Ennek köszönhetően a Szélkerék-galaxis bekerült a Különleges galaxisok atlaszába,…

Tovább

A Mars és a Hold együttállása

2025. január 14-én hajnalban a Földközi-tenger vonalától délről nézve a telihold eltakarta a Marsot. Magyarországról nézve nem volt fedés, a két égitest csupán lassan elhaladt egymás mellett a nyugati égen. A felvétel a legkisebb közelség előtt hat perccel készült. A Hold ekkor 383.000 kilométer…

Tovább

Az Androméda-galaxis

M31

Az M31 a Tejútrendszerhez körül keringő törpegalaxisokat leszámítva a hozzánk legközelebbi galaxis. Távolsága a Földtől 2.5 millió fényév, átmérője 220 ezer fényév (vagyis kétszer akkora, mint a Tejútrendszer). Az Androméda-galaxis másodpercenként 110 kilométeres sebességgel közelít felénk, így 2-3…

Tovább

A Lófej-köd és a Láng-köd

Barnard 33, NGC 2024

Az Orion csillagképben 1500 fényév távolságban található Lófej-köd (hivatalos nevén Barnard 33) az éjszakai ég legikonikusabb sötét köde. Nevét a jellegzetes, lófejre emlékeztető alakjáról kapta, amely kitakarja a mögötte elhelyezkedő emissziós köd, az IC 434 egy részét. A köd anyagában jelenleg is…

Tovább

A Kúp-köd és a Karácsonyfa-halmaz

NGC 2264, Sh2-273

A Monoceros (Egyszarvú) csillagképben lévő NGC 2264 katalógusszámú csillagkeletkezési régió két nagyobb struktúrából áll össze: a kép alján látható 7 fényév hosszú Kúp-ködből, valamint a fölötte elhelyezkedő Karácsonyfa-halmazból. Az 50 fényév átmérőjű halmazt annak legfényesebb csillagának (S…

Tovább

A "Motkány-köd"

IC 2162

Az Orion és Gemini csillagképek határán, de még az Orionban található ez a halvány, ritkán észlelt és fotózott HII-régió, melyet még tavaly októberben egy teliholdas hajnalon sikerült megörökítenem, de csak most jutottam el az akkor készített képek feldolgozásához. A ködkomplexumnak csupán…

Tovább
süti beállítások módosítása