Csillagmesék

Csillagmesék

Az Androméda-galaxis

M31

2025. január 13. - Soponyai György

Az M31 a Tejútrendszerhez körül keringő törpegalaxisokat leszámítva a hozzánk legközelebbi galaxis. Távolsága a Földtől 2.5 millió fényév, átmérője 220 ezer fényév (vagyis kétszer akkora, mint a Tejútrendszer). Az Androméda-galaxis másodpercenként 110 kilométeres sebességgel közelít felénk, így 2-3 milliárd év múlva összeütközik a galaxisunkkal.

Általános tévhit, hogy két galaxis összeütközésekor a csillagjaik is összeütköznek egymással, és BUMM! Valójában a csillagok mérete annyira eltörpül a köztük lévő üres térhez képest, hogy elenyésző a valószínűsége bárminemű ütközésnek. A két galaxis "átfolyik" egymáson, majd további évmilliárdok alatt lassan összeolvadnak egy hatalmas elliptikus galaxissá.

A Tejútrendszer két legnagyobb kísérője a Magyarországról sajnos nem látható Nagy Magellán-felhő és Kis Magellán-felhő nevű törpegalaxisok. Hasonló kísérőket az Androméda-galaxis körül is megtalálunk: a képen a galaxis fölötti fényes fehér paca az M32, míg a galaxis alatti elnyúlt paca az M110 törpegalaxis. 

A bejegyzés trackback címe:

https://csillagmesek.blog.hu/api/trackback/id/tr4318774144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása